TRANSMİSYON ZİNCİRLERİ          
Genelde güç transferi amacıyla kullanıldığı gibi bazı ataşmanlar ilave edilerek taşıyıcı zincir ve değişik amaçlı kullanılır.

Genellikle tel halat kullanılmayan yerlerde kaldırıcı olarak kullanılır. Özellikle taşıma ve istifleme makinalarında kaldırıcı zincir olarak kullanılır. Kaldırılacak yükün ağırlığına uygun olarak çeşitli diziliş şekillerinde üretilebilirler.

           

Bu zincirler,genelde ağır iş makinalarında bir dişliden diğer bir dişliye güç iletmek amacı ile kullanılır Darbeli yükte baklalar büküm noktalarından yaylanarak uzar ve zincir parçalarına ani ve darbeli yük gelmesi önlenir.

Kulaklar tek taraf veya çift taraflı monte edilebilir. Bu zincirler genellikle karşılıklı çalışır ve kulaklardaki delikler vasıtasiyla, kulaklar üzerine istenen saclama veya takoz bağlanır. Bu lamalar üzerinde istenen hertürlü parça taşınabilir.

           

Bu tip zincirler genel olarak ziraat makinelerinde kullanılır. Her marka biçerdöger makinalarında : götürücü, tane taşıma elevatörü, sap taşıma elevatörü (kesmik) olarak kullanılır. Mısır hasat makinalarında tabla götürücü olarak kullanılır. Mibzer ve tohum ekme makinalarında kullanılır. Çapa makinalarında çapa zinciri olarak kullanılır.

Bu zincirler genelde karşılıklı çalışır. Karşılıklı çıkıntılı pimlerin boru veya mil geçirilip, taşıyıcı paletler çıkıntılı pim üzerinde dönebilir. Parçalara boru üzerinde öteleme hareketi yaptırılabilir.